Najlepsze gry platformowe z lat 80. i 90. na platformę PC

Platformowe gry komputerowe z lat 80. i 90. to prawdziwa klasyka, która zapoczątkowała wielką rewolucję w świecie rozrywki elektronicznej. W tym okresie pojawiło się wiele ikonicznych tytułów, które do dziś cieszą się ogromną popularnością. W niniejszym artykule przedstawimy najlepsze gry platformowe z tamtego okresu, które były dostępne na platformę PC.

  1. Prince of Persia (1989)

Prince of Persia to legendarne dzieło Jordana Mechnera, które zrewolucjonizowało gatunek gier platformowych. Osadzona w świecie arabskich mitów i legend, gra oferuje wciągającą fabułę i widowiskową akcję. Gracz wciela się w rolę księcia, który musi pokonać liczne przeszkody i niebezpieczeństwa, aby ocalić swoją ukochaną księżniczkę. Rozgrywka charakteryzuje się zręcznościowymi skokami, walką wręcz i rozwiązywaniem zagadek.

  1. Super Mario Bros. (1985)

Nie można pominąć kultowego Super Mario Bros., które zadebiutowało na konsoli NES, ale miało również swoje wersje na platformę PC. Ta klasyczna gra platformowa stworzona przez Shigeru Miyamoto to synonim zabawy i emocji. Gracz wciela się w postać Mario, hydraulika, który musi ocalić księżniczkę Peach z rąk złego Bowsera. Super Mario Bros. wyróżnia się niesamowitą dynamiką, kolorową grafiką i rozległymi poziomami, które przyciągają graczy do dzisiaj.

  1. Jazz Jackrabbit (1994)

Jazz Jackrabbit to pełna akcji gra platformowa, która zdobyła serca graczy na platformę PC. Wcielając się w postać zielonej zajączka Jazz’a, gracz musi przemierzyć wiele pikselowych poziomów, zwalczać wrogów i zbierać punkty. Gra oferuje dynamiczną rozgrywkę, kolorową grafikę i wciągające dźwięki, które przenoszą nas w magiczny świat zwierząt.

  1. Earthworm Jim (1994)

Earthworm Jim to nietypowa i humorystyczna gra platformowa, która wyróżniała się na tle innych produkcji tamtego okresu. Gracz wciela się w postać Jim’a, robaka wyposażonego w kosmiczną zbroję, który staje do walki ze złowrogimi przeciwnikami. Gra oferuje nietuzinkową fabułę, zabawne dialogi i unikalny design postaci. Earthworm Jim to prawdziwa perełka lat 90.

  1. Commander Keen (1990)

Commander Keen to seria gier platformowych, które zdobyły dużą popularność w latach 90. Gra opowiada historię Billy’ego Blaze’a, małego chłopca, który podróżuje po kosmosie w swoim statku kosmicznym. Zadaniem gracza jest odkrywanie kolejnych planet i równocześnie eliminowanie wrogów. Commander Keen oferuje różnorodne poziomy, kolorową grafikę i przyjemną dla ucha muzykę.

  1. Duke Nukem (1991)

Duke Nukem to gra platformowa, która szybko zyskała popularność na platformę PC. Gracz wciela się w postać Duke’a, żołnierza walczącego z zielonymi kosmitami, którzy porwali piękne kobiety z Ziemi. Gra zaskakuje dowcipną i pełną ironii fabułą, a także ciekawym systemem rozwoju postaci. Duke Nukem to tytuł, który na długo pozostaje w pamięci graczy.

  1. Rayman (1995)

Rayman to jedna z najbardziej kultowych gier platformowych, która zadebiutowała w 1995 roku na platformę PC. Gracz wciela się w postać bezgłowego bohatera, który musi ocalić świat od niebezpiecznych mocy ciemności. Rayman wyróżnia się piękną, kolorową grafiką, dynamicznymi poziomami i przyjemną dla ucha muzyką. Gra zyskała uznanie za swoją oryginalność i innowacyjne podejście do gatunku platformowego.

Podsumowanie

Lata 80. i 90. to okres, w którym powstało wiele kultowych gier platformowych na platformę PC. Dzięki innowacyjnemu podejściu do rozgrywki, pięknej grafice i wciągającej fabule, te tytuły zyskały olbrzymią popularność i nadal są doceniane przez fanów gier retro. Znajdując się wśród najlepszych gier platformowych przełomu wieków, Prince of Persia, Super Mario Bros., Jazz Jackrabbit, Earthworm Jim, Commander Keen, Duke Nukem i Rayman z pewnością dostarczą wiele radości i emocji każdemu miłośnikowi gier. Czy pamiętasz jeszcze jakieś inne gry platformowe z tamtych czasów, które zasługują na uwagę? Podziel się swoimi wspomnieniami i opiniami w komentarzach!